Schools Governors

Roles and Responsibilities

The governing body has a range of duties and powers and a general responsibility for the conduct of the school with a view to promoting high standards of educational achievement.

  • Setting targets for pupil achievement.
  • Managing the school’s finances.
  • Making sure the curriculum is balanced and broadly based.
  • Appointing staff.
  • Reviewing staff performance and pay.

Further information

  • Find out more at the Inspiring Governors website – click here

Governors List

Individual Committees of the Local Governing Body (LGB) were disbanded from January 2018 and all governors were invited to all LGB meetings, whatever the focus was of the meeting (Finance & Personnel and Curriculum & Standards);  the following information is, therefore, relevant from January 2018.  Previous attendance information is available on request.

Name Category/Appointed byCommitteesResponsibilitiesTermRegister of InterestsLGB attendance 2018/19 (out of 6)
Paul Chin Parent, Parent ElectedPayChair of Governors, ICT, History/Geography, Headteacher Reviewer4 years until 29/09/2019None6 out of 6
John ClarkeCo-opted, MembersVice Chair of Governors, Child Protection & Safeguarding4 years until 15/07/2022None2 out of 6
Tom GoulderCo-opted, MembersPayLink Governor, Health & Safety, 4 years until 14/09/2019None5 out of 6
John BennettCo-opted, MembersEnglish, Teaching & Learning. Student/Staff Induction, Assessment4 years until 15/01/2021None4 out of 6
Florence HalsteadParent, Parent Elected4 years until 10/02/2024None
Mr C PosnettStaff, Staff ElectedEYFS4 years until 14/11/2020None6 out of 6
Mrs S Sterrett Staff, Staff Elected4 years until 02/12/2022None4 out of 4
Hannah KirkCo-opted, MembersMathematics4 years until 18/11/2022None4 out of 4
Rachel Dixon Co-opted, Members4 years until 18/11/20224 out of 4
Paul BalfourCo-opted, Members4 years until 24/06/20230 out of 0
Lisa Staines Head TeacherEx-officio from 01/0120194 out of 4

GOVERNORS WHOSE TERM OF OFFICE ENDED OR WHO RESIGNED IN THE PREVIOUS 12 MONTHS

Name of GovernorCategoryDate of End of Term of Office or Resignation
Mrs Caroline SkipperHead TeacherRetired 31/12/2018
Mr Ian ScottCo-optedResigned 12/03/2019
Mr Juma KhudonazrovParent Term ended 29/9/2019

Governors Contact Details

All governors can be contacted through the school at the following details.

Tel: 01482 444215

E-mail: admin@st-nicholas.hull.sch.uk

Alternatively if you wish to contact the Chair of Governors directly, the details are:

Chair of Governors – TBA – via admin@st-nicholas.hull.sch.uk